Ahven, lillkapsas, tilliõliga koorekaste ja frititud kapparid! Soovitan väga: suurepärane kombo, ei ole sugugi keeriline valmistada ja aega kulub kõige enam kolmveerand tundi. Ahvenat on õnneks turgudel, kalapoodides ja -lettidel saada ka pea alati, mina ostan neid tavaliselt Balti Jaama turult Pärnu Kalamajaka letist.
Toit on küll lihtsatest koostisosadest, aga tulemus on siiski sedavõrd hõrk, et võib lausa kodugurmeeks nimetada. Mu meelest sobib suurepäraselt pakkumiseks ka külalistele, kohanda koguseid lihtsalt vastavalt sööjate arvule. Lillkapsa saab varem juba valmis küpsetada ja kui käes aeg süüa, ahjus üles soojendada. Ka tilliõli võib varem valmis suristada ja segada koorekastmega vahetult enne serveerimist. Sama kapparitega, needki saab varem küpsetada, pealegi ei pea nad serveerimisel kuumad olema. Kui ettevalmistused varem teha, jääbki külaliste saabudes vaid värskelt praadida ahvenad. Uhh, need on head! 😊
Seekord on toidu kõrvale ka veinisoovitus ja see on Chablis! Täpsemalt La Chablisienne Chablis Le Finage. Tootja, Chablis küla südames paiknev La Chablisienne tegutseb aastast 1923. Veini kirjeldus ütleb, et tegu on mineraalse ja puuviljase iseloomuga, suurepärases tasakaalus, kuiva ning puhta järelmaitsega joogiga. Nii on! Ja selle toidu kõrvale kui loodud.
Ahvenafilee lillkapsa, tillikastme ja frititud kapparitega
Koostisosad
Lillkapsas:
- 2 lillkapsasteiki, keskelt lõigatud, nii et varreosa õisikuid koos hoiaks
- oliiviõli
- soola, pipart
Frititud kapparid:
- 2 sl kappareid
- 1 sl nisujahuõu
- 2 sl rapsiõli
Tilliõli:
- 25 g värsket tilli
- 50 g rapsiõli
Kaste:
- 200 ml 35% koort
- 1-2 tl sidrunist pigistatud mahla
- soola
Ahvenad:
- 4 ahvenafileed
- praadimiseks võid ja oliiviõli
- soola
Tegevuskäik
- Lõika lillkapsast keskmised viilud, mida varreosa hoiab koos. Ülejäänud lillkapsa saad muudes toitudes ära kasutada. Tõsta lillkapsasteigid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Nirista peale oliiviõli ning maitsesta soola-pipraga. Küpseta 200 kraadi juures 15 minutit. Keera pannilabidaga ettevaatlikult ümber. Küpseta veel 5-10 minutit, kuni kuldpruunid.Võta kapparid vedelikust välja ja patsuta köögipaberi vahel kuivemaks. Veereta kappareid nisujahus ja prae seejärel pannil rapsiõlis paari minuti jooksul krõbedaks. Laota köögipaberile liigsest rasvast nõrguma ja tahenema.Pane till ja õli köögikombain, töötle püreeks. Aja see läbi sõela.Kuumuta potis koor keema, maitsesta soolaga ja keeda u pool minutit. Lisa sidrunimahl. Maitse, kaste peaks olema soolakas ja õrnalt sidrunihapu. Tõsta lusikaga sisse 2-3 tl tilliõli, mis jääb sinna vahvate plekkidena. Kogu tilliõli siin kindlasti ära ei kulu, ülejäänu võid jätta hiljem toidule tilgutamiseks või kasutada teistes roogades maitsestajana.Sulata pannil võrdses koguses võid ja oliiviõli ja prae selles ahvenafileed mõlemalt küljelt kuldseks. Kokku maksimaalselt 5 minutit. Maitsesta kalafileed praadimise ajal soolaga.Serveerimiseks tõsta taldrikutesse lillkapsasteik, sellele aseta ahvenafileed. Puista peale kappareid ja lisa kaste.
Retsepti koostööpartner on Joogikultuur
Kakuke
Väga maitsev ja ei koorma kõhtu. Oma laiskuses ei viitsinud ma lillkapsast vahepeal ümber keerata ja võin öelda, et selle sammu võib täitsa vabalt vahele jätta, sest kapsas sai kuldpruun nii alt kui ka pealt. Pärast 15 minutit lülitasin lihtsalt ahju välja ja jätsin kapsa sinna sisse, kuni kala praadisin.
Mari-Liis Ilover
Tere, Kakuke! Laiskusest on täiega praktiline kasu 😀, nii tore, et avastasid, et polegi tarvis neid ümber pöörata. Mida lihtsam, seda parem!