Hei-hei, mina siin jälle oma kartuliga! Meie koostöö Eesti Kartuliga hakkabki selleks korraks otsi kokku tõmbama ja lõppeva projekti raames (seda projekti on siiani kartuliretseptide all märkinud lõpulauses “Postituse koostööpartner on “Eesti kartul…jne” ongi see nüüd viimane postitus. Mis aga ei tähenda, et ma enam kartulitoite ei teeks, kaugel sellest! Sest kartul oli, on ja jääb eestlaste armastatuimaks juurikaks, tema toiduks vormistamisel on lõputult maitsvaid võimalusi – inspiratsiooni saab näiteks siit Eesti Kartuli retseptilehelt, kuhu on kokku koondatud kõik minu ja Tuuli tehtud kartulitoidud.
Vahemärkusena, kasutan sobivat võimalust ja mainin ära, et blogi lugejal ei ole tarvis end kuidagi petetuna tunda ja arvata, et blogija “imeb sulest postitusi ainult raha pärast” (selliseid arvamusi on kuulda olnud) juhul, kui tegu on koostööpostitusega. Mkmm, vähemalt siin blogis ei ole see kohe üldse nii! Kindlasti on ka teistsuguseid suhtumisi, erinevate blogijate ring on suur ja lai, saan siinkohal rääkida vaid enda eest. Kõiki toite, mis blogis koostööpostitustena kirjas, teeksin, sööksin ja postitaksin suurima heameelega ka igal muul juhul. Minu jaoks on viimane kui üks postitus võrdne (no ok, kümne aasta tagused fotod panevad küll punastama, aga õnneks on nende põhjal näha, et inimene on ikkagi arenemisvõimeline ja seepärast ma neid esimesi ei kavatse ka kustutada) ja kõik nad on sündinud ühest soovist: jagada inspiratsiooni ja rõõmu heast toidust ja innustada kõiki meid kodudes rohkem kokkama. Ses mõttes ei ole vahet, kas need on n-ö sponsoreeritud postitused või mitte. On ju äärmiselt tore, kui mõni ettevõte või projekt, kelle vaated heale toidule blogijaga kattuvad, on valmis kahepoolseks koostööks. Hobi korras ei ole seda blogi enam kuidagi võimalik kvaliteetselt hinges hoida, nii et mina olen väga tänulik kõigile koostööpartneritele, kes on mind leidnud ja arvanud, et saame üheskoos nende tooteid tutvustada või millelegi toredale hoogu juurde lükata. Eks paljudele on tulnud ära ka öelda, justnimelt põhimõtete erinevuse pärast hea toidu osas või sellepärast, et teema kohe üldse ei kõneta ega haaku kuidagipidi siinse meeleoluga. Nii või teisiti, siinsed koostööpostitused ei ole sisult kommertslikud ega pealiskaudselt valmis vorbitud ega saa sellisteks kunagi, nii et pole tarvis neid koostööle viitavaid ridu postituste lõpus peljata ega võõristada. Aeg on blogiga alustamisest saadik nii palju edasi läinud, blogimaastik varasemaga võrreldes tohutult muutunud ja blogis ettevõtetega koostööd teha on täiesti tavaline ja normaalne. Huhh, sai hingelt ära.
Ja nüüd põhiteema, st kartulihautise juurde tagasi!
Väga tavaline vist ei ole, et kartul kõigepealt ära praetaks ja siis koos muu hea-paremaga ahju puljongisse hauduma pistetaks. Aga see, mis ahjust väljub, on nii-nii maitsev! Ülipehmed ja juba kahvlit nähes minestades lagunevad kartulid koos porru ja seentega on just see, mida ses pimedas ja sombuses novembris vajame. Mõnusat sooja tunnet ülimaitsvast ise tehtud toidust, häid soojendavaid süsivesikuid, turgutavat puljongit, täiuslikku maitset…
Sellise mooduse kartulite küpsetamiseks olen napsanud Nigel Slaterilt (Nigel ja Nigella, mu suurim inspiratsioon!), täpsemalt raamatust “Appetite”. Nigel kirjutab: “There is much comfort, warmth, solace and satiety in a bowl of starch, especially in cold weather. As much as I love meals around rice and pasta….there is something about a potao supper – be it a baked potato dripping with butter and grated cheese, a plate of chips or a potato curry – that appeals to my northern European soul”. Nii on ja enam paremini kartuli kohta öelda ei saakski.
Niisiis, siin üks tõeliselt soojendav ja mõnusat tunnet tekitav comfort food, millest siin ainult üks versioon. Asja tuum on see, et kartulid tuleks kergelt ära praadida ja siis ahju puljongisse hauduma tõsta. Lisandid võivad maitse ja külmkapi sisu järgi varieeruda. Mina sättisin kartuli sõpradeks porru, peekoni ja seened ja kogu asi sai lihtsalt imehea. Võib teha ka näiteks sibulate, toorvorstikeste ja küüslauguga näiteks.Kui kartulite eelneva praadimise mõte üldse ei meeldi, siis saab hea toidu ka kartuliviilud toorelt ahju pannes, hautamisaega tuleks siis u 10 minutit enam arvestada.
Kartulihautis porru, peekoni ja seentega
Cook
Total
Yield neljale
Ingredients
500 g kartuleid
2 porrut
5 suitsupeekoni lõiku
250 g pruune šampinjone
õli
350 ml kanapuljongit
soola
Instructions
Lõika kartulid pikkupidi õhukesteks, 1-2 millimeetri paksusteks viiludeks. Viiluta porru (valge ja heleroheline osa) ja lõika peekonilõigud väiksemateks tükkideks. Lõika ka šampinjonid väiksemaks.
Kuumuta pannil 3 sl õli ja prae kartulid selles läbi, nii et kuumus käib läbi ja pind saab veidi värvi. Maitsesta soolaga. Tõsta kartuliviilud pannilt ahjuvormi. Lisa pannile peekon ja porrurattad. Prae segades mõni minut ja lisa kartulite juurde. Viimaks prae kergelt läbi ka šampinjonid, ning tõsta needki ahjuvormi kartuli, peekoni ja porru seltsi. Vala peale puljong. Puljongi kogus retseptis on ligikaudne, see oleneb su ahjuvormi suurusest. Puljongit peaks olema nii palju, et teda jätkub nibin-nabin kogu toidu katmiseks. Üldiselt peaks 350 milliliitrist kenasti jaguma, pealegi on puljong, mida kasutasin - FS Goodsi väike kanapuljongi pakk- just nii suur:). Kui puljong on magedapoolne, lisa ka veidi soola. Kata vorm pealt fooliumiga. Küpseta 200 kraadises ahjus u 35 minutit. Keera ahjukuumus kinni ja lase vormil seista kinnises ahjus veel 15-20 minutit. Kartulid peaksid selle ajaga küpsema väga mõnusalt pehmeks. Soovi korral puista peale enne söömist toidule porru rohelist osa.
Postituse koostööpartner on Eesti Kartul, kelle tegevust rahastatakse turuarendustoetuse abil. Vaata ka Härra Kartuli FB lehekülge.
Anonüümne
Sinu kartuliretseptid selles blogis on PARIMAD! Me jääks ilma nendeta kodus vist nälga, sest muud retseptid ei kõlba enam süüa.
Sul on minu hinnangul PARIM Eesti toidublogi ja eriti hindan just sinu kartulitoite.
Mari-Liis Ilover
Tänan, seda on väga-väga suur rõõm lugeda!
Getter
See sponsorluse osa ühtib täpselt ka minu mõtetega! Miks mitte reklaamida tooteid, mida armastame ja hindame. Aitame nii headel tootjatel läbi lüüa ja saame veel head kraami ka kasutada 🙂 Mina ei teeks ka iial postitust tootest, mis mulle ei meeldi, et seda kiita. See oleks lugeja petmine. Aga hea toote soovitamine seda kuidagi pole!
Mari-Liis Ilover
Tänud, Getter, kommentaari eest!
Anonüümne
Kahjuks see toit mul ei õnnestunud. Peekon ei sobinud sinna üldse, kuigi oli just nagu mahe, porrut sai liiga palju (kuigi panin vaid 2 valget osa) ja kokku need maitsed ei sobitunud.
Tuleb sul ikka jääda Mariliisi originaalretseptide juurde – need on sul kõik võrratult head.
Mari-Liis Ilover
No näed siis, seekord sedamoodi. Olen kuulnud selle retsepti koht tegijatelt ka palju kiidusõnu, nii et taaskord tuleb tõdeda, et maitsed on ikka vääägaaa erinevad!
Anonüümne
Olen seda rooga nüüdseks teinud vähemalt 3-4 korda ja igal korral tahaks poti ka takkajärgi ära süüa, sest see lihtsalt maitseb nii hästi. Lihtne teha, lihtsad koostisosad, suurepärane kooslus. Ainult et neljale siit küll ei jagu, tavaliselt vitsutame kahekesi pajatäie ühe õhtuga sisse.
Mari-Liis Ilover
Oh, nii tore, et teile see roog maitseb! Iseenesest ju tegu ülimalt lihtsatest koostisainetest asjaga, aga tõesti – minu meelest on ka kõik need maitsed koos superhead. Tõeline talvetoit.