Minu aeda jäävad alati mõned niitmata, rohimata ja umbrohutõrjumata veidi metsistunud nurgatagused. Kust ma muidu saaksin kevadeti oma nõgesed, oblikad, võililled, jänesekapsad ja nurmenukud? Ja kuhu teevad oma pesa linnud, siilid, mutukad ja putukad? Kus peidab ennast rebane? Kus käiakse ainult kummikutega, sest kohata võib rästikut? Igas aias, kui ta pole just linna viks ja viisakas majaümbrus, peavad sellised sopid olema. Muidu maja pool on meil ikka täitsa kultuurne ja hoolitsetud, tegelt ka:)
Nõges on üks järjekordne tore kevadine söödav taim, mille tervistavast mõjust saab lugeda siit Aive Luigela artiklist. Korjata tuleks ainult puhtast kohast ja noori lehti. Kummikindad on suureks abiks:)
Kui keegi mõtleb, et no kuhu ma seda nõgest ikka sisse panen, siis kasutamine on sarnane spinatile: näiteks supid, pirukad, kotletid, vormitoidud, lasagne, omlett.
Nõgese-kartulisupi jaoks on tarvis:
4 suurt peotäit värskeid noori nõgeselehti
4-5 kartulit
800 ml köögiviljapuljongit
2 spl hakitud maitserohelist (tilli, peterselli, murulauku vms)
soola (vajadus oleneb puljongi soolasusest)
Serveerimiseks:
keedetud muna
hapukoort
Pane pestud nõgeselehed potti keeva vette ja kupata korraks keema. Nõruta. Nüüd nad enam ei kõrveta.
Keeda puljongis kartulid, lisa hakitud maitseroheline, nõgeselehed ja sool.
Lauale andmisel lisa igasse taldrikusse pool muna ja hapukoort.
Retsept on üsnagi mugandatud versioon nami-nami omast.
Nurmenukulehed salatisse.
Nagu pildilt näha, on mul aias üks väga produktiivne iidvana mitmeharuline pihlakas, mille harude vahelt võib kasvamas leida nii jänesekapsaid kui metsmaasikaid.
Pille
Kusjuures ma isegi foorumis küsisin üle, et kas tegid retsepti järgi 🙂 Seal nimelt 500 g nõgeselehti ette nähtud, mis tundub müstiliselt suur kogus. Ise tegin suppi, kus liitri vedeliku kohta panin ca 7 dl lehti ja kaalusid vist 50 g. Ei kujuta ette, et 500 oleks vaja 😀
Mari-Liis
jah, isegi kupatatult on 500 g ilmne liialdus. Kaalusin praegu 4 peotäit, mis supisse läksid, ära – 70 g!
Frieda
Oi, see on lapsepõlvenostalgia, mul ema ikka tegi seda 🙂