Lihavõtted pole enam kaugel ja aeg hakata mõtlema sellele, mida nende aasta kõige rõõmsamate pühade puhul lauale panna. Olen varasemates lihavõttepostitustes vist juba tüütuseni korranud, kui väga mulle see kevadine püha meeldib. Põhjuseid on mitmeid (sh mu sünnipäev, mis langeb enam-vähem samasse aega), kuid kokkuvõttes – kuidas saaks mitte rõõmustada värviliste ja maitsvate vabade päevade üle, mil on lõplikult selge, et KEVAD on käes!
Makroone on võimalik küpsetada loomulik kõigis vikerkaarevärvides. Kui ma muidu kohe üldse ei poolda toiduvärvi kasutamist, siis makroonide puhul pigistan silma kinni. Ei juhtu sellest värvitilgakesest midagi, tulemus on väikest põhimõtete ohverdamist igati väärt. Nagu värvide puhul, on ka makroonide maitsekombinatsioonide piiriks vaid fantaasia. Sidrunimakroonid on nii sisult (munad, tsitrused) kui värvilt (värskelt õrnkollane) kevadpühadesse justkui loodud.
Mis üldse makroone puudutab, siis tundub mulle, et tegu on ühe enim müüte ja eelarvamusi põhjustanud küpsetisega. Just küpsetamise osas. Olin minagi kunagi veendunud, et tegu on millegi täiesti ilmvõimatuga, mille õnnestumine lõpuks, peale korduvaid luhtaläinud katsetusi, paigutab sind hetkega tippkondiitrite liigasse. Asjata muretsesin. Tegu ei ole üldsegi mitte võimatu missiooniga. Ja makroonide küpsetamisega saavad täiesti kindlasti hakkama kõik, kel mingigi küpsetamise kogemus – selleks ei pea olema tippkondiiter.
Aegumatu prantsuse kondiitriklassika puhul ei ole mingit mõtet ega vajadust jalgratast leiutama hakata. Blogides, juutuubis ja kokaraamatutes leidub nii palju põhjalikku ja õpetlikku infot makroonide küpsetamise kohta. Kui enne tegudele asumist süveneda, põhjalikult lugeda ja asja uurida, ei näe ma ühtki põhjust, miks peaks makroonide kodune küpsetamine ebaõnnestuma. Vaja on tahtmist, aega, täpsust ja kannatlikkust – kõik muu on puhas nauding! Loodan, et see postitus siin innustab neid, kel makroonitegu siiani aukartuse taha jäänud, tegudele.
Kui makroonid kord läbi tehtud, siis igal järgmisel korral lähevad nad ainult ilusamaks. Kui esimesel korral jääbki välimus veidi soovida, pole see maailma lõpp – tegu ju ikkagi koduste makroonidega ja pisikesed iluvead käivad asja juurde. Maitse on värsketel isetehtud makroonidel niikuinii lihtsalt taevalik.
Sidrunimakroonid
5. Tõsta tainas pritskotti. Pritsi küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile u 1 cm suuruse avaga pritsimisotsiku abil 3-4 sentimeetri laiused seibid. Pritsimiseks võid kasutada ka tavalist kilekotti, mille ühte nurka on lõigatud auk. Võid joonistada küpsetuspaberile ette ka ringid, kuid see ei ole kohustuslik. Mul olemas ka silikoonist spetsiaalsed makroonide küpsetamise alused, kuhu suurused ette tehtud. Eelistan küpsetada siiski küpsetuspaberil, sest vähemalt minu ahjus jäävad silikoonil küpsedes makroonid alt kuidagi liiga pehme sisuga ja neid on keerulisem aluselt lahti saada. Makroonid küpsetamisel laiemaks ei vaju, nii et väga suuri vahesid ei ole tarvis küpsistele jätta.
Aseta pritskoti ots kas joonistatud või mõttelise ringi keskele, üsna küpsetuspaberi lähedale ja vajuta tainast välja. Kui tainaseibi diameeter peaaegu saavutatud, keera otsikut järsu liigutusega ja tõsta üles, et tainavool lõpetada. Tipp küpsisel peaks mõne minuti jooksul ise alla vajuma. Kui seda ei juhtu, on tainas liiga paks. Hullu aga pole, saad tipukese enne ahju tõstmist märja sõrmega ettevaatlikult ära siluda. Katseta esialgu eraldi küpsetuspaberil paar näidist teha, siis saad tunde peagi kätte. Nüüd löö ahjuplaati 3-4 korda kõvasti vastu lauda. See on vajalik liigse õhu eemaldamiseks makroonidest. Lase makroonidel enne küpsetamist umbes pool tundi toasoojas seista. Neile tekib seismise ajal peame pehme kilejas “nahk”.
6. Tõsta plaat eelkuumutatud ahju ja küpseta makroone 150 kraadi juures 15 minutit. Ära küpsetamise ajal ahjuust ava. Küpsemise ajal tekivad makroonide alla neile iseloomulikud jalad.
7. Enne ahjust võtmist kontrolli, kas makroonid on küpsed: lükka sõrmega õrnalt pealmist mütsikest. Kui see õhuliseks kerkinud jalalt maha ei libise ega viltu ei vaju, on makroonid küpsed. Kui tarvis, küpseta veel paar minutit. Üle ei tohiks aga ka küpsetada, makroonid peavad jääma seest pehmed, mitte kõvad beseeküpsised. Kindlasti ei tohiks makroonid pealt pruunistuda.
8. Tõsta plaat ahjust ja lase täielikult jahtuda. Seejärel eemalda makroonid õrnalt küpsetuspaberilt. Kasuta vajadusel õhukese fileerimisnoa abi.
8. Lisa täidis ja suru kaks makrooniküpsist õrnalt kokku.
3 munakollast
80 g suhkrut
50 g võid tükikestena
Pressi sidrunist välja mahl ja riivi koor. Kuumuta väikeses potis 2-3 cm vett keemiseni. Vali kauss, mis mahub kastrulisse niimoodi, et põhi ei puuduta vett. Klopi munakollased vispliga kausis lahti. Lisa suhkur, sidrunimahl, -koor ja võitükid. Kuumuta pidevalt vispliga segades, kuni segu pakseneb. Ära keeda, hoia segu keemise piiril. Kannatust! Paksenemiseks kulub u 10 minutit. Lase täielikult jahtuda, külmkapis seistes kreem pakseneb veelgi.
reetpeet
Imeilusad ja mõte sidrunivõidest, mis on mu suur lemmik, ajab suu vett jooksma. Pole seni makroonide tegemiseks pealehakkamist olnud kuna tundus väga keeruline ettevõtmine aga Sinu kirjeldus oli üsna lihtne ja loogiline, seega luban, et võtan asja pühadeks käsile! 🙂
reetpeet
Tehtud! 🙂 Suur aitäh innustamast Mari-Liis! Makroonid tulid välja imelised! Igatahes esimese korra kohta. 🙂 Jälgisin täpselt Sinu retsepti, kuigi katsetamismõtteid käis peast läbi küll, jätsin need järgmiseks korraks. Ainuke vahe, et segasin taigent vist pigem 60 korda, sest 50ga ei segunenud piisavalt.
Võin kõigile veel julgustuseks öelda, et mul on tilluke köök, kus puudub köögikombain. Sõelusin hoolega väikese sõelaga kõik läbi, vispeldasin käsitsi (no mul on küll hästi hea vispel) ja pigistasin üsna suure raamatupoe kilekoti nurgast pannile. 🙂 Viimane osutus kõige keerulisemaks kuna ma ei saanud kohe pihta, et peangi "pritsi" otsikut kogu aja makrooni keskkohas hoidma ja algul spiraalitasin ja jamasin ja lükkasin märja näpuga ääri ümaramaks aga needki makroonid said lõpuks päris ilusad.
Sidrunivõiet seekord ise teha ei jõudnud. Niigi pidi mees pikalt lapsega õues jalutama kuni küpsetasin. 🙂 Seega kasutasin Marks&Spenceri võiet, millest nagunii sõltuvuses olen.
Igal juhul troonisid eilset pere suurt ühist lihavõttelauda minu kollased makroonitibud ja olin väga uhke. 😀
Aitäh veelkord ja julget pealehakkamist kõigile!
Fotostuudio Tallinnas
Makroonid on minu lemmikud, need näevad ülimalt maitsvad välja 🙂
Karin
Mina tänan ka väga põhjaliku õpetuse eest! Ainult üks küsimus tekkis – kas ahi peaks olema pöördõhuga režiimil või tavaline alt-ülevalt küpsetus?
Mari-Liis Ilover
Karin, mina kasutasin harilikku alt-ülalt režiimi.
Anonüümne
Näevad väga maitsvad välja!
P.S. sidrunivõide retspetis on vist ära jäänud, et suhkur tuleb ka lisada
Mari-Liis Ilover
Oh, aitäh, et märkasid seda näpukat – kohe parandan ära:)
Mari-Liis Ilover
Aitäh, reetpeet, nii toreda tagasiside eest! Mul on väga-väga hea meel, et võtsid makrooniteo ette ja et kõik õnnestus. Ja ses osas on täitsa õigus, et köögikombaini, pritskoti ja muude vidinateta saab makroonid väga edukalt tehtud! Pidin selle postitusse ka kirjutama, aga läks meelest – nii et tänud täiendamast!M&S lemon curd on minu suur lemmik samuti, vastupandamatu kraam.
R
Mul sai liiga vedel 🙁
Seisavad praegu enne ahjuminekut.
Proovin 40-45 korda segada teine kord.
Mari-Liis Ilover
Makroonid on jah pirtsakad tegelased ja ei tha alati sajaprotsendiliselt õnnestuda. Loodan, et said siiski maiustada!
EPP VIIRES
Makroonid on jah väga head!!!Aitäh huvitava retsepti eest!!!
Siiri Sarv
Lihtne ja alati toimiv retsept!
Olen seda oma 10 korda juba kasutanud ega pea pettuma!
Kas oleks soovitusi, mida head veel makroonide vahele panna?
EPP VIIRES
HEAD NEED SIDRUNI MAKROONID!!!!!KUI HEA NING TORE KUI SELLISEID SAAKS VALMISTADA ISE!!!!!
AIULT ET EI TA KAS ÕNNESTUB VALMISTADA!!!!
EPP VIIRES
HEAD NEED SIDRUNI MAKROONID!!!!!KUI HEA NING TORE KUI SELLISEID SAAKS VALMISTADA ISE!!!!!
AINULT ET EI TA KAS ÕNNESTUB VALMISTADA!!!!
Vasta