Tundub, et suvikõrvitsast moosi keetmine on sel suvel ja sügisel eriti popp. Peale mitme teise ja lõpuks selle postituse lugemist otsustasin ka ise asja ära proovida.
Me peenral kasvavad teiste hulgas kauni kollase koorega suvikõrvitsad. Korjan nad ära alati enne, kui koor liiga paksuks ja seemneosa liiga suureks läheb. Tahtsin proovida, kas õnnestub koorimata suvikõrvitsast ja sidrunist kokku keeta peagi saabuvateks pimedateks ja sombusteks päevadeks-õhtuteks üks tõeliselt päikeseline erkkollane moos. Õnnestus! Lisaks maitseb ta nagu C-vitamiini pomm. Moos kui relv sügiskaamose vastu.
Moositeoks võtsin
1,2 kg suvikõrvitsatükke*
1 dl vett
500 g moosisuhkrut
4 sidruni mahl ja riivitud koor
Panin suvikõrvitsatükid koos veega potti, ajasin keema ja lasin vaiksel tulel podiseda umbes tund aega, kuni suvikõrvits oli täiesti pehme ja kergesti lagunev.
Et saavutada tükkideta marmelaadi konsistentsi, tõstsin poti tulelt ja püreestasin suvikõrvitsa saumikseriga täiesti ühtlaseks massiks.
Tõstsin poti uuesti tulele, lisasin moosisuhkru, sidrunimahla ja -koore. NB! Kui ei kasuta mahesidruneid, siis tuleb sidrunid pealt kuuma vee ja kareda svammi või harjaga eriti hoolikalt puhtaks nühkida, et vabaneda vahast ja igasugu muust saastast, millega tavapoe tsitruselisi pritsitakse. Lasin keeda veel 10 minutit. Selles staadiumis võib tekkida ka vahtu, see tuleks vahukulbiga eemaldada.
Moos läks kuumalt kuumadesse steriliseeritud purkidesse, kaaned peale ja valmis ta oligi. Et ma olen nüüd sellise keedupoti uhke omanik, millel on seespool mõõteskaala, saan pidulikult teatada, et moosi sai sellest kogusest 1750 ml.
*nagu öeldud, ei koorinud ma neid ega eemaldanud seemnekodasid, kuna selleks polnud vajadust. Kui tegu on paksema koorega ja vanemat sorti suvikõrvitsatega, tuleks koorida ja eemaldada seemned koos neid ümbritseva pehme viljalihaga.
Väga armsad moosipurgid. Ma proovin ka sedapidi seekord, mudu meil ingverine variant olnud.
oeh, kui kaunilt päikesekollased!!!
Mari-Liis, ma arvan, et ma panen ainult selle moosi pärast järgmisel aastal kollase suvikõrvitsa maha. Pöörasselt kaunist päiksekollane moos.
Appike, kui ilus. Ma olin arvamusel, et ei tee seda moosi, nüüd vist ikka pean:)
Väga kaunid pildid! Super!
Küll üks moos võib kaunis välja näha! Ma olen muidu kollast värvi suvikõrvitsaid ignoreerinud (värv on kuidagi imelik), nüüd aga kisub vägisi järgmisel kevadel ka sedakarva seemnepakki ostma.
mõnus, et teile ka see päikesemoos meeldib! Ylle, mulle just kollased meeldivad- nende erkkollane koor jääb toitudes alati nii ilus. Viljaliha on kuidagi tahkem, st vähem vesine, kui rohelisel. Ega rohelisel ka muidugi miskit viga pole, lihtsalt erinevad on:)
Tänan selle retsepti eest. Olin päris õnnetu oma suvikõrvitsatega tõtt vahtides. Nüüd sätin purgid aknalauale päikese kätte ritta ja muudkui passin neid. Täna muud ei teegi:)
Super! Peaks ka proovima, hästi ahvatlev!
Tere!
Lugesin kõrvits-sidruni moosi kohta ja selline täiendus siis, et võib lisada ka veel 1. tl. purustatud kardemoni.Annab mõnusa vürtsise meki.
Suvikõrvitsat panin igasugu soolaste salatite-supipõhjade sisse, kuid moosi tegin kõrvitsast. sisuliselt samamoodi, kuid sidruni asemel panin astelpajumarju. sai samuti uskumatult maitsev!
tegelikult sinna 0,5 sidruni mahl ja koor ikka käisid ja kolasin läbi kõik tallinna ökopoed, et sidrunit saada. ühest sain viimase, mis oli ka poolkärbatand. tavalise sidruni koort ma ei söö – teades, millega ja kuidas neid pritsitakse, ei saa seda mingi pesemisega sealt välja. kahjuks
aga proovin kindlasti ka seda moosi. kusjuures huvitav, et mulle just siiani kollased zucchinid ei ole meeldinud, lemmikuks on hoopiski üks tumerohelise-helerohelise triibuline, sordinimeks Morjachok.
A
kui ökopoodidest ei õnnestu saada, siis viimase poole a jooksul olen Rimides pidevalt müügil näinud ECO mahelaime ja -sidruneid. Morjachok on tõeliselt andekas sordinimi:)
SUPER MOOS! Mina tegin seda moosi noortest kabatšokkidest, koorisin ära ja võtsin sisu välja. Moosisuhkru asemel kasutasin tavalist (E202 ei soovi koduse moosi sisse), alguses tundus vedel, nüüdseks juba paks moos
Aitäh super retsepti eest, täna teen kohe kolmekordse portsu!
PS! värv jäi niii ilus kollane, nagu pildil
Tegin ka seda kuldkollast moosi ja täpselt sama ilus ja hea tuli nagu siin pildil paistab.
Aga leidsin veel ülekasvanud suvikõrvitsa ja mõtlesin, et kas saaks ka apelisiniga seda moosi teha? No, et asendan sidruni apelsiniga lihtsalt?
Signe, jaa ikka saab apelsiniga ka teha! Siis tuleb lihtsalt apelsinimaisteline:) Olen teinud apelsiniga, väga hea on. Aga olen ikkagi ühe sidruni ka apelsinidele lisaks pannud.
Selge. Suvikõrvitsaid on veel ja proovin siis apelsiniga ka kuna sidrunimoosi on juba piisavalt.
Kas rohelise körvitsaga ka önnestuks? Paneks näiteks laimi mahla ja koore sisse?
Kindlasti õnnestub! Värv lihtsalt jääb kahvatum, aga maitse ikka kindlasti suurepärane. Ma ise laimiga pole kunagi seda keetnud, sidrun tundub kuidagi õigem siin. Aga võib olla see mu oma piiratus
Kuna jälle on suvikõrvitsa hooaeg, siis plaanin taas teha päiksekollast moosi. Aitäh Sulle seda retsepti jagamast! Olen juba paar aastat andunud suvikõrvitsa moosi fänn.:) Tegin möödunud aastal rohelisest suvikõrvitsast laimiga (et saada rohelist moosi). No köis kah…., aga värv jäi kuidagi kahvatu, hallikas ma ütleks ja maitse ei olnud ka nii hea. Nii et jään ikka sidruniga variandi juurde! Ja ikka kollane suvikõrvits peab olema – siis tuleb ilus värv!
Nii tore, et oled selle moosi näol omale lemmiku leidnud! Panen igal aastal spetsiaalselt selle tarbeks kollased suvikõrvitsatimed kasvama ja sel aastal on kuidagi eriti palju suvikõrvitsaid, nii et tuleb hakata hulgi sidruneid varuma
Parim moos. Kolm satsi tehud. Olen sōpradele ja tuttavatele ka soovitanud.
Parim moos. Kolm satsi tehud. Olen sōpradele ja tuttavatele ka soovitanud.
On tõesti hea moos, Maria! 100% nõus sinuga:) Ja nii palju suvikõrvitsaid saab sel moel ära kasutada!