Üks punane laik täishallidesse päevadesse.
Jõhvikaid rabast küll enam ei saa*, aga hoidistamise osas on jõhvikas niipalju tänuväärne mari, et ei nõua endale niigi nappi sügavkülmaruumi- vesihoidisena säilib lihtsalt pimedas kohas toatemperatuuril. Väga mugav võtta ja teha kisselli, kooki, muffineid, veeretada tuhksuhkrus kommideks jne.
Jõhvikakisselli jaoks on tarvis:
0,5 l jõhvikaid
1, 5 l vett
3,5 dl suhkrut
3 spl kartulitärklist**
1 dl külma vett
Lase jõhvikad koos veega keema ja keeda u 7 minutit. Selle ajaga marjad pehmenevad. Kurna läbi sõela nii, et jõhvikad jäävad sõelale. Vala vedelik potti tagasi ja suru sõelalolevatest jõhvikatest niipalju mahla ja viljaliha läbi sõela vedeliku sisse, kui saad. Lisa suhkur ja lase kissell uuesti keema. Sega kartulitärklis külma veega. Tõsta pott tulelt ja lisa tärklise-vee segu kissellile peenikese nirena. Pane pott uuesti tulele ja kuumuta esimeste keemismullide tekkimiseni. Võta tulelt ja vala kissell teise anumasse jahtuma. Nii lihtne see ongi!
Et vältida kahte ebameeldivat asja kisselli juures-tärkliseklimpe ja “nahka”, tuleb kahes kohas olla tähelepanelik: esiteks tärklise lisamise ajal, siis tuleb kuuma kisselli pidevalt segada. Ja teiseks – et ära hoida “naha” teket, puistada valmis kuumale kissellile veidi suhkrut.
* Edit 19. nov. 2009: tegelikult saab ikka küll – sain targematelt teada, et toosama bensoehape hoiab jõhvika taime küljes maitsvana rabas lausa ületalve. Ja et kõige magusamad ongi külmast näpistada saanud marjad. Ja need õige magusad (lugeda Joosep Tootsi intonatsiooniga) ilmuvad kevadel välja sulanud lume alt.
**- see tärklisekogus on paras vedelamapoolse, joodava kisselli jaoks. Kui teha paksemat, magustoidulaadset, mis hoiaks enda peal vahukoore- või kohupiimatörtsu, tuleb tärklist lisada 5 spl.
Leidsin selle retsepti eile netisügavusest, sest tuli kange isu jõhvikakisselli järele.
Võtsin 300 gr jõhvikaid, liitri vett, 3 spl kartulitärklist 1 dl külma vee kohta, tegin kõik sinu õpetuste järgi ja tuli täpselt paraja konsistendiga maitsev kissell. Lisaks tegin juurde vanillimaitselist kohupiima, mille segasin kokku vanillikreemiga ja lihtne ning tervislik magustoit oligi jälle olemas.
no see sai nüüd tõesti täitsa arhiivist välja kaevatud sul! Aga jõhvikakissell on muidugi ajatu hõrgutis, rõõm kuulda et kõik õnnestus!